2020 Nonprofit Finance & Sustainability Conference

Registration  |  Schedule  |  Breakouts  |  Speakers  |  Attendees  |  Sponsors  |  Scholarships  |  Download Center
2020 Finance Conference - 1100x260

Attendee List

Last updated March 16, 2020

Jack Abdo, Abdo, Eick, and Meyers, LLP
Melanie Accola, All In One Accounting, Inc.
Kristine Albright, The Open Door
Hailey Alexander, Avenues for Youth
Michelle Allain, Metropolitan Area Agency on Aging
Gar Alperovitz, Democracy Collaborative
Dana Amundson, Riverton Community Housing
Michael Anderson, Michael Anderson Consulting LLC
Emily Anderson, Association for Nonsmokers - Minnesota
Jeana Anderson, Germanic-American Institute
Betty Anderson, Sacred Ground Center for Spirituality
Tricia Andrews, Headwaters School of Music and the Arts
Steven Anseth, Abdo, Eick, and Meyers, LLP
Katie Anthony, Sheridan Ventures
Elizabeth Appel, Propel Nonprofits
Christina Arndt, Pollinator Friendly Alliance
Jason Barba, American Philanthropy Advisory Council
Kate Barr, Propel Nonprofits
Brooks Becker, Hennepin Theatre Trust
Laurie Beckman Yetzer, TakeAction Minnesota
Deb Bednarz, Women's Foundation of Minnesota
Daniel Belich, Jeremiah Program
John Bell, Springboard for the Arts
Dawn Bentley, Minnesota Fringe Festival
Dave Berglund, Macalester College
Antje Bergman, Ashland Productions
Andrew Bernhardt, The Good Acre
Kyle Billadeau, National Ataxia Foundation
Jeff Bina, VocalEssence
Joseph Bjelland, Wingspan Life Resources
Julie Bluhm, Guild Incorporated
Julie Borchart, Abdo, Eick, and Meyers, LLP
Brett Bowman, Synergos AMC
Bill Brandt, Youth Frontiers, Inc.
James Breitfeller, Center for Victims of Torture
Betsy Brock, Association for Nonsmokers - Minnesota
Mariah Brook, The Saint Paul Foundation
Molly Barritt, Kinnickinnic River Land Trust
Scott Brown, The Anton Group
Tonya Brownlow, Emma Norton Services
Mary Bruce, The Center for Victims of Torture
Jerry Bruzek, Mutual of America
Linda Bryant, HOPE 4 Youth
Dan Herstad, National Rural Health Resource Center
Kari Bullion, Children's Performing Arts
Elizabeth Burgard, Anoka-Hennepin Parent Involvement
Tom Burkhart, Mutual of America
Daniel Burns, Taft Stettinius & Hollister LLP
Brenda Byron, Prairie Lakes Regional Arts Council
Cindy Cameron, Ordway Center for the Performing Arts
Rebecca Carlson, Minnesota Assistance Council for Veterans
Zeus Carrete, The Mobius Group
Stela Center, Wallin Education Partners
Alberto Orioles, The Italian Cultural Center of Minneapolis / St. Paul
Michelle Chalmers, Ampersand Families
Mari Chambers, Occupational Development Center, Inc.
Andi Cheney, Higher Education Consortium for Urban Affairs
Karen Kennedy, Indigo Education
Brenda Clark, JustUs Health
Mary Cleary, Cleary Consulting Group
Sarah Cohn, Aurora Consulting
Catherine Courtney, Taft Stettinius & Hollister LLP
Bill Cranford, Child Neurology Society
John Dahm, Accra
Kenosha Davenport, Sexual Violence Center
Grant Dawson, Keys 4/4 Kids, Inc.
Shauna Dee, Forecast Public Art
Brenda Dege, Girl Scouts River Valleys
Delwin Derksen, Jeremiah Program
Dana DeZiel, Supporting Strategies - Minneapolis
Andrew Diedrich, Lake Crystal Area Recreation Center
Melissa Doherty, Southwestern Center for Independent Living
Shantel N. Dow, Reif Arts Council/Myles Reif Performing Arts Center
Katie Driscoll, Hennepin Theatre Trust
Steve Dubb, The Nonprofit Quarterly
Amy Dunker, Center for Energy and Environment
Christine Dye, Survivor Resources
James Dykstal, DeMarche Associates
Colleen Ebinger, Family Housing Fund
Rebekah Egge, Minnesota Orchestral Association
Liz Engelman, Tofte Lake Center
Kevin Eshelman, Hammer Residences, Inc.
Jim Espelien, The Friends of Linden Hill
Chris Evans, Colon Cancer Coalition
Sandra Famodu, Famodu Advisory Services
Chad Faul, Bremer Bank
Erin Finneman, Youth Farm
Julie Fliflet, Freshwater Society
Emily Guida Foos, Red Wing Arts 
Kris Foudray, Ampersand Families
Haeyoon Fry, Twin Cities Habitat for Humanity
Don Fulton, Association for Financial Counseling and Planning Education
Kim Galvan, American Indian Cancer Foundation
Jane Gandrud, Oak Meadows
Wayne Gannaway, Olmsted County Historical Society
Megan Genest Tarnow, The Mobius Group
Sandra Gengler, The Italian Cultural Center of Minneapolis / St. Paul
Julie Gerth, Open Eye Figure Theatre
Hanna Getachew-Kreusser, Face to Face Health & Counseling
Yohannes Ghebru, Minnesota Council of Nonprofits
Bethany Gladhill, GladhillRhone
Tyler Glynn, Brainerd Lakes Area Economic Development Corp. (BLAEDC)
Karen Graham, Idealware
Rick Greene, Scholarship America, Inc.
Nancy Gregg, COMPAS
Melissa Halsne, Jeremiah Program
Beth Haney, Avenues for Youth
David Hansen, Voyageurs National Park Association
Kim Hansen, The Works Museum
Ambar Cristina Hanson, Hiawatha Academies
Patty Hastings, Hammer Residences, Inc.
Paul Hattouni, Ordway Center for the Performing Arts
Anders Hawes, Tree Trust
Sarah Hayes, Children's Dental Health Services
Barb Heintz, Friends of the Mississippi River
Joseph Heitz, Cantus
Nang Her, A Breath of Hope Lung Foundation
Mario Hernandez, Propel Nonprofits
Erin Hesse, Holy Family Catholic High School
Ted Hewes, Literacy Minnesota
Nichol Higdon, McKnight Foundation
Liam Higgins, Bremer Bank
Sarah Hilger, St. Catherine University
Barry Hofer, Great River Greening
Landon Holmquist, Abdo, Eick, and Meyers, LLP
Kristin Hormann, Abdo, Eick, and Meyers, LLP
Carrie Howard, Headwaters School of Music and the Arts
Suzi Howk, Practical Farmers of Iowa
Hannah Hugen, Abdo, Eick, and Meyers, LLP
Ronald Ibarra, Business Partners Plus, Inc.
Cristen Incitti, Twin Cities Habitat for Humanity
Bethany Israelson, Ed Allies
Veena Iyer, Immigrant Law Center of Minnesota
Tim Janka, Land Bank Twin Cities, Inc.
Joseph Jeruzal, The Network For Better Futures
Becky Johnson, WomenVenture
Paul Johnson, NTH, Inc
Leslie Johnson, Graywolf Press
Jill Johnson, Change, Inc.
Joan Johnson, Minnesota Center for Environmental Advocacy
Chrissy Johnson, Rivers of Hope
Anne Jones, Health Care for All-Minnesota
Diane Kaeter, Rural AIDS Action Network
Carley Kammerer, Gutter Punk Coffee
Aaron Kauffmann, Abdo, Eick, and Meyers, LLP
Emily Kawano, Wellspring Cooperative
Joe Keegan, Arts Midwest
Julie Kelley, J Kelley Consulting
Kate Kelly, PNC Bank
Kris Kewitsch, Charities Review Council
Joe Khawaja, Twin Cities Habitat for Humanity
Zhanar Khazhidinova, Project for Pride in Living
Sara Kietzmann, The Bakken Museum
Meghan Kimmel, Portico Healthnet
Andréa Kish-Bailey, HOPE 4 Youth
Karen Kleinhans, Community Dental Care
Curtis Klotz, CliftonLarsonAllen LLP
Alishea Klotz, Youth Frontiers, Inc.
Magen Koepp, Olsen Thielen CPAs
Caroline Koska, Southwest Minnesota Arts Council
Marc Kotsonas, Mahoney, Ulbrich, Christiansen & Russ, P.A.
Jason Krogfus, Abdo, Eick, and Meyers, LLP
Sarah Kuenle, Girl Scouts Minnesota and Wisconsin River Valley
Phil Lacher, Community Dental Care
Mary LaGarde, Minneapolis American Indian Center
Sara Larsen, Bremer Bank
Mary Larson, Interfaith Outreach and Community Partners
Cory Larson, Abdo, Eick, and Meyers, LLP
Amie Lauderbaugh, Headwaters School of Music and the Arts
Cheng Lee, International Institute of Minnesota
Grace Lee, Sejong Academy
Daniel Lemm, Blandin Foundation
Holly Leppanen, Annex Teen Clinic
Cindy Lewer, Prairie Lakes Regional Arts Council
Lynn Lewis, ServeMinnesota
Don Lewis, Nilan Johnson Lewis
Gunnar Liden, Youth Farm
Robert Lilligren, Native American Community Development Institute
Caroline Linden, Kerrie Blevins Consulting
Amanda Lindorfer, White Bear Area Emergency Food Shelf
Anne Long, Plymouth Christian Youth Center
Dale Loomer, US Math Recovery Council
Kim Lowe, Avisen Legal, PA.
Colleen Luna, Survivor Resources
Rebecca Luxenberg, Borealis Philanthropy
Marti Maltby, Peace House Community
Judy Mamai, Center for Energy and Environment
Laura Jones, Tapestry Folkdance Center
Charley Martinson, Boys & Girls Club of Rochester
Valerie Martinson, Gilda's Club Twin Cities
Melanie Marty, Sexual Violence Center
Luke Matusovic, Can Do Canines
Tanya McCaleb, Project for Pride in Living
Elizabeth McCray, The Saint Paul Foundation
Carrie McIntyre, People Responding In Social Ministry (PRISM)
Roni McKenna, McKenna Nonprofit Consulting
Teresa McNamee, Rivers of Hope
Nick Meinen, Ampersand Families
Repa Mekha, Nexus Community Partners
Nathan Schmidt, BARR Center
Andrew Minck, World Savvy
Edward Minnema, Native American Community Development Institute
Camille Mitchell, TakeAction Minnesota
Xeng Xiong, Emma Norton Services
Danielle Mkali, Nexus Community Partners
Lawrence Mohr, Baker Tilly Virchow Krause, LLP
Deb Monahan, Pioneer PBS
Marcie Moravec, TakeAction Minnesota
Susan Morgan, Accra
Renae Bugni, Move Minneapolis
Abigail Moser, Olsen Thielen CPAs
Midge Olsen, Tapestry Folkdance Center
Dawn Mueller, Amherst H. Wilder Foundation
Julia Mueller, The Friends of Linden Hill
Mary Jo Murphy, Goodwill-Easter Seals Minnesota
Melissa Musliner, Bloom Early Learning
Heidi Neff Christianson, Nilan Johnson Lewis
Erika Nelson, Center for Irish Music
Hannah Nelson, Bloom Early Learning
Sara Nephew, White Bear Center for the Arts
Jay Nichols, Synergos AMC
Glyn Northington, Propel Nonprofits
Ellie O'Brien, Women's Advocates
Kim O'Brien, Saint Paul Area Chamber of Commerce
Janet Ogden-Brackett, Propel Nonprofits
Emily Oh, Coalition of Asian American Leaders
Peter Olsen, Interfaith Action of Greater Saint Paul
Leslie Olson, Goodwill-Easter Seals Minnesota
Al Onkka, Aurora Consulting
Kathleen Oscarson, Global Minnesota
Amalia Ospina, American Academy of Neurology
Marcus Owens, African American Leadership Forum
Sonia Palmer, Family Pathways
Luciano Patino, Propel Nonprofits
Shelley Pavlas, Center for Energy and Environment
Mark Richardson, Tapestry Folkdance Center
Amy Petersen, 
Brian Peterson, Minnesota Assistance Council for Veterans
Tim Peterson, Minnesota Independence College and Community
Andrew Peterson, FilmNorth
Marissa Peterson, Project for Pride in Living
Dan Pfarr, 180 Degrees
Melissa Pfeiffer, Immigrant Law Center of Minnesota
Stan Ponkin, CliftonLarsonAllen LLP
Michael Prall, Olsen Thielen CPAs
Jon Pratt, Minnesota Council of Nonprofits
Barbara Pratt, HOPE Coalition
Kristin Pyka, Hammer Residences, Inc.
Terese Radford, Bremer Bank
Victoria Radosevich, Pinky Swear Foundation
Joanna Ramirez Barrett, MEDA
Derek Reise, St. Louis Park Emergency Program
Norah Rendell, Center for Irish Music
Jack Reuler, Mixed Blood Theatre Company
Ron Richard, Bremer Bank
Ann Mosey, Tapestry Folkdance Center
Kelly Rietow, Roo Solutions, LLC
Natalie Rivard, St Croix Therapy
Ryan Robinson, Twin Cities Habitat for Humanity
Cathy Rodine, People Responding In Social Ministry (PRISM)
Shetu Rose, Center for Economic Inclusion
Christine Rule, Olmsted County Historical Society
Brian Russ, Annex Teen Clinic
Cindy Russell, The Reading Center
Anne Saffert, Conservation Minnesota
Jordan Sanders, International Institute of Minnesota
Nonoko Sato, Minnesota Council of Nonprofits
Susan Saunders, Twin Cities R!SE
Molly Schaffer, Abdo, Eick, and Meyers, LLP
Treshy Schaper, Jeremiah Program
Cathie Schauer, Minnesota Council of Churches
Jane Schipper, HOPE 4 Youth
Lois Schmidt, Project Turnabout
Christopher Scholl, Ashland Productions
Laura Scholl, Metro Blooms
Chastity Schonhorst, Practical Farmers of Iowa
Eve Schulte, James Sewell Ballet
Kristine Seabloom, NECHAMA - Jewish Response to Disaster
Saffiatou Secka, Project for Pride in Living
Becca Seidel, Habitat for Humanity of Minnesota
Neda Shahghasemi, Redesign, Inc.
Colleen Sheehy, Public Art Saint Paul
Sarah Shrader, Science Museum of Minnesota
David Sieberg, Key City Bike
Jon Slock, Habitat for Humanity of Minnesota
VJ Smith, MAD DADS
Kim Snyder, Excelsior Bay Group
Sue Speakman-Gomez, HousingLink
Liesl Spitz, Nonviolent Peaceforce
John Stark, HOPE 4 Youth
Patricia Starks-Faggett, Minnesota Council on Foundations
Kevin Stocks, Twin Cities Gay Men's Chorus
Amanda Stoelb, Youth Farm
Irma Sullivan, Minnetonka Center for the Arts
Carl Atiya Swanson, Springboard for the Arts
Doug Swenson, Lutheran Social Service of Minnesota
Jennifer Tatsuda, Northern Clay Center
Lindsey Taveren, American Academy of Neurology
Song Thao, St. Paul Urban Tennis Program
May Thao-Schuck, St. Catherine University
Susan Thompson, Habitat for Humanity of Minnesota
Stan Thompson, MSS
Carla Tichy, Northeast Entrepreneur Fund, Inc.
Ellen Timmerman-Borer, Hammer Residences, Inc.
Brad Tipka, Sejong Academy
Liz Tunheim Sheets, Tunheim Partners
Mark Turner, Five Wings Arts Council
Erin Turner, Arrowhead Regional Arts Council (ARAC)
Jeff Uecker, Goodwill-Easter Seals Minnesota
Kimberly Ulmer, Solid Ground 
Dan Ursin, Wayside Recovery Center
Carolyn Van Nelson, Women's Foundation of Minnesota
Anny Vang, Athletes Committed to Educating Students
Peg VanWagoner, DeMarche Associates
Nicolas Vargas, Metropolian Area Agency on Aging
Andy Vollbrecht, White Bear Center for the Arts
Meranda Wacek, Center for Energy and Environment
Brian Wald, The Mobius Group
Amber Waldo, Bakken
Amanda Wall Dotray, Metropolitan Area Agency on Aging
Crista Walsh, Cornerstone Strategic Solutions
Heidi Walsh, Women's Foundation of Minnesota
Annette Wanchena, Minnwest Bank
Craig Warren, Minnesota Children's Museum
Priscilla Weigel, Center for Inclusive Child Care
Katherine Wells, Minnesota Association of Library Friends
Laura Wendle, Camp Fire Minnesota
Shana Wenger, Land Bank Twin Cities, Inc.
Becky West, Minnesota Ovarian Cancer Alliance, Inc.
Jessica Westlund, Headwaters School of Music and the Arts
Ellen Whitted, Twin Cities Public Television
Denise Wickiser, Senior Services Consortium of Ramsey County
Laurie Wiebesiek, Life-Work Planning Center
Heather Wiitala, Youth Farm
Emie Wilhelm, Bremer Bank
Acacia Willey, Propel Nonprofits
Arbadella Williams, Saint Paul and Minnesota Foundations
Al Willig, Ampersand Families
Paige Winkelman, Abdo, Eick, and Meyers, LLP
Michael Wirth-Davis, Goodwill-Easter Seals Minnesota
Christina Woodlee, The Bridge for Youth
Kris Worrells, Center for Economic Inclusion
Malini Wright, Bremer Bank
Daryl Yankee, Animal Allies Humane Society
Girma Yimam, 180 Degrees
Katie Hae Leo, Springboard for the Arts
Cary Zahrbock, We Can Ride, Inc.
Hannah Zelmer, Minnesota Alliance With Youth
Amanda Ziebell Mawanda, Propel Nonprofits
Ron Zweber, Bremer Bank


Sponsored by:

Bremer Bank - new logo                     CLA

Mutual of America                      NTH

Hosted by:

Propel Nonprofits                     MCN Logo